Промислове виробництво і капітальні інвестиції в країні ростуть. Але так чи все добре?
Макроекономічні показники України, згідно з офіційною статистикою, поліпшуються з кожним днем. У минулому році економіка після двох років падіння стабілізувалася: ВВП зріс на 2%, промвиробництво - на 2,8%, інфляція сповільнилася до 12,4%. При цьому капітальні інвестиції, за даними Держстату, збільшилися на 18% до 326 млрд грн. Це створює хороший фон для прискорення зростання ВВП в майбутньому. Дійсно, висхідний тренд триває і на початку 2017 року. У січні економіка зросла на 5,1% до аналогічного місяця попереднього року. Але наскільки хороші ці цифри у відриві від інших?
Все відносно
Річний показник капітальних інвестицій в 2016 році став найвищим за останні 5 років. Як зазначає, глава аналітичного відділу ІК Concorde Capital Олександр Паращій, серйозне зростання вкладень стався в багатьох ключових секторах економіки: в нерухомості - на 75%, в сільському господарстві - на 50%, в держсекторі - майже на 40%, в транспорті - на 35 %, в торгівлі - на 25%.
Зростання капітальних інвестицій відразу на 18% став став можливим завдяки економічному підйому в другій половині 2016 року і поліпшенню очікувань бізнесу, вважають опитані LIGA.net аналітики. Бізнес адаптувався до девальвації і військовим діям в Донбасі. Після закриття російського ринку багато підприємців переорієнтували свій експорт на інші країни.
Чи можна вважати таке зростання задовільним? "До 2016 року інвестиції активно падали три роки поспіль: їхньому сукупному скорочення за 2013-2015 роки склало майже 36%, - пояснює причини нинішнього статистичного" буму "в виробництві головний економіст Альфа-Банк Україна Олексій Блінов. За його словами, частка інвестицій в ВВП як і раніше залишається нижче 20% з кризи 2008-2009 років, чого недостатньо для подальшого стійкого розвитку економіки.
Індекси капітальних інвестицій, у% до попереднього року
Інвестиційна активність в 2017 році буде рости в міру відновлення економіки, але переламати тренд можуть макроекономічна нестабільність (ослаблення гривні, припинення програми МВФ) та інші зовнішні і внутрішні шоки (протистояння на Сході, політичне загострення). "Як і в 2016, в цьому році інвестиції будуть рости швидше, ніж ВВП. Ми прогнозуємо зростання інвестиційного компонента ВВП на 10% при прогнозі зростання реального ВВП трохи менше 3%. Вага інвестицій в економіці країни за рахунок цього досягне лише 16%", - говорить Олексій Блінов.
Далеко не всі добре і в показниках промвиробництва. "Основними джерелами зростання промисловості в 2016-му році були металургія (+ 5,9%) і енергетика (+ 2,6%). Інші сектори показували порівняно слабку динаміку. Що стосується січня, то там основне зростання був за рахунок машинобудування (+ 16,1%) і металургії (+ 8.5%) ", - говорить Олександр Паращій.
Пожвавлення промисловості - наслідок як низької бази порівняння минулого року, так і зростання цін на світових товарних ринках. "Зіграли роль кілька факторів - зростання цін на метали і пішов зростання завантаження метзаводів, фактор врожаю - в минулому році обсяг врожаю зріс на 10%, тобто треба було сильніше завантажити потужності для його транспортування і переробки", - говорить Костянтин Фастовець, аналітик ІК Adamant Capital.
Тривалість тренда багато в чому залежить від того, чи продовжиться блокада вантажів з Донбасу. Бізнесу потрібен певний час, щоб пережити розрив економічних зв'язків з окупованою територією, переукласти договори з іншими постачальниками і відновити безперебійне виробництво.
Ефект низької бази вже вичерпується. "У лютому динаміка промисловості різко погіршиться у зв'язку із зупинкою багатьох великих промислових підприємств на сході України. За останній місяць середньодобова виплавка сталі впала на 10%. У лютому зростання в українській промисловості, швидше за все, зупиниться", - прогнозує Олексій Блінов.
Христина Болотова
ЛIГАБiзнесIнформ
Інформаційне агентство