Як працюють компанія з управління активами та інститут спільного інвестування (інвестиційний фонд)
Відомо, що гроші повинні працювати. Для цього можна використовувати кілька способів, наприклад: створити власний бізнес, покласти гроші на депозит в банк, інвестувати в цінні папери, золото, нерухомість, бізнес-проекти і т.д.
Розглянемо, яким чином можна інвестувати грошові кошти, використовуючи інвестиційний фонд.
Інвестори - юридичні або фізичні особи - вкладають гроші в інвестиційний фонд з метою примноження капіталу. Для того, щоб грамотно розпорядитися коштами і вирішити, куди можна вигідно їх вкласти, потрібні фахівці, які працюють у компаніях з управління активами. І на законодавчому рівні прописано, що засобами інвестиційних фондів розпоряджаються такі компанії, отримуючи за це винагороду.
Заробіток інвестора полягає в тому, що активи фонду, якими управляє компанія з управління активами, ростуть у ціні. Реальна прибуток виникає в той момент, коли інвестор продає папери фонду (акції або сертифікати) та отримує гроші.
Компанія з управління активами інституційних інвесторів (далі - компанія з управління активами, КУА) - це господарське товариство, яке здійснює професійну діяльність з управління активами інститутів спільного інвестування на підставі ліцензії, що видається Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Інститут спільного інвестування - корпоративний інвестиційний фонд або пайовий інвестиційний фонд.
Важливий момент у діяльності інвестиційних фондів: згідно з чинним законодавством, вони не можуть гарантувати вкладникам розмір прибутку. Якщо фонд розміщує рекламу, то в ній обов'язково має бути фраза про те, що доходи в минулому не означають отримання доходів у майбутньому. Більш того, інвестор повинен добре розуміти, що можлива не тільки прибуток, але і збиток.
Інвестиційний фонд в залежності від порядку здійснення його діяльності може бути відкритого, інтервального, закритого типу.
Інвестиційний фонд належить до відкритого типу, якщо він (або компанія з управління його активами) бере на себе зобов'язання здійснювати у будь-який час на вимогу інвесторів викуп цінних паперів, емітованих цим фондом (або компанією з управління його активами).
Інвестиційний фонд належить до інтервального типу, якщо він (або компанія з управління його активами) бере на себе зобов'язання здійснювати на вимогу інвесторів викуп цінних паперів, емітованих цим фондом (або компанією з управління його активами) протягом обумовленого у проспекті емісії строку (інтервалу) .
Інвестиційний фонд належить до закритого типу, якщо він (або компанія з управління його активами) не бере на себе зобов'язань щодо викупу цінних паперів, емітованих цим фондом (або компанією з управління його активами) до моменту його припинення.
Інвестиційний фонд може бути терміновим або безстроковим. Терміновий створюється на встановлений у регламенті фонду визначений термін, після закінчення якого зазначений фонд припиняється, якщо не прийнято рішення про продовження терміну діяльності. Безстроковий створюється на невизначений термін.
Інвестиційний фонд закритого типу може бути лише строковим.
Інвестиційний фонд може бути диверсифікованого і недиверсифікованого виду. Фонд вважається диверсифікованим, якщо він відповідає одночасно певним вимогам за напрямками вкладень активів. Такий поділ зроблено з метою убезпечити інвесторів від занадто великого ризику: вклади в диверсифікований фонд є менш ризикованими, а в недиверсифікований - більш ризикованими.
Інвестиційний фонд, який не має усіх ознак диверсифікованого, є недиверсифікованим.
Недиверсифікований інвестиційний фонд закритого типу, який здійснює виключно приватне (закрите) розміщення цінних паперів фонду серед юридичних осіб та фізичних осіб і активи якого можуть включати цінні папери, емітовані пов'язаними особами компанії з управління активами такого фонду, є венчурним фондом. Такий фонд є дуже зручним інструментом для фінансування проектів з високим ступенем ризику. Фізична особа може бути учасником венчурного фонду виключно за умови придбання цінних паперів такого фонду на суму не менше 1500 мінімальних заробітних плат.
Корпоративний інвестиційний фонд - це фонд, який створюється у формі відкритого акціонерного товариства і провадить виключно діяльність із спільного інвестування. Корпоративний інвестиційний фонд випускає акції, які купують інвестори і стають повноправними акціонерами.
Пайовий інвестиційний фонд - це активи, що належать інвесторам на праві спільної часткової власності, та перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються останньою окремо від результатів її господарської діяльності. Пайовий фонд не є юридичною особою. Він випускає інвестиційні сертифікати, які підтверджують участь вкладника в фонді.
Компанія з управління активами може одночасно керувати активами кількох інвестиційних фондів.