Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

Держава стала монополістом на банківському ринку. Думка Олександра Деркача

У нас тепер новий головний банкір в країні. Його прізвище не Гонтарєва. Це Олександр Данилюк - міністр фінансів. Після націоналізації Привату, держава, вже маючи в своїй торбинці Ощад, Ексім і Укргазбанк, стало монополістом на банківському ринку України. У зв'язку з чим виникає закономірне питання. Чи в змозі воно ефективно управляти всім цим господарством? І новим, і існуючими.

Я впевнений, що десь в надрах Мінфіну і Нацбанку порошиться якась державна програма роботи з цими банками. Але давайте подивимося на ситуацію реально. Хтось вивчав ефективність державних вкладень в ці банки? Яка там економіка, рівень ризиків? Як у них з нормативами, в тому числі Н9 і Н10 по инсайдеру, яким є держава? Чи не є вони чорними ящиками, з яких безконтрольно рихтують бюджет і кредитуються компанії, наближені до "сонцеподібним"?

А так було довгі роки. Хтось може сьогодні наприклад, сказати, що таке взагалі Ексімбанк і Укргазбанк? Які у них завдання і перспективи, яка у них стратегія, яка ніша на ринку?

Обидва займаються і корпоративними клієнтами, і роздробом, збирають депозити, конкурують між собою. Всі дають відсотки в 1,5 -2 рази вище за гривні, ніж наприклад Аваль. Як вони їх відбивають? Кредитами під 25%? Кому? Єдиний, про кого можна сказати щось виразне, Ощад. Він намагається якимось чином зробити крок з епохи Ліонського повстання в еру Стівена Хокінга. І то, напевно завдяки позиції його керівника Андрія Пишного, а не держави. Верховна Рада днями прийняла закон про створення Експортно-кредитного агентства, куди потрібні будуть чималі державні гроші. А чим Ексімбанк не влаштовує в цій ролі? Адже це його прямі функції.

Незрозуміло тепер, як на ринку буде будуватися робота з двома конкуруючими роздрібними банками - Приватом і Ощад. З одним власником. Цілком реальна небезпека, що вони, маючи гарантії держави, знову зберуть депозити під відсотки набагато вищі за середньоринкові і видадуть такі кредити, що через пару років вже буде незрозуміло, кого там націоналізувати.

Це реальні і непрості питання. І на них потрібно шукати відповіді.

Олександр Деркач, співвласник холдингу Молочний альянс

ЛIГАБiзнесIнформ

Інформаційне агентство

www.liga.net

Всі статті