Українські публічні компанії відіграють позиції на світових майданчиках. Вдається не всім
Український бізнес повертає довіру інвесторів. Вартість українських публічних компаній на іноземних фондових майданчиках з початку року зросла на 7% - майже до до $ 2,964 млрд.
ЛІГА.net розбиралася, які чинники впливали на котирування і хто з емітентів тягнув український публічний сектор вниз.
КОРИСНІ ДАНІ
На закордонних фондових біржах торгуються 16 аграрних і 7 індустріальних компаній з активами в Україні. З них 12 - на Варшавській фондовій біржі, 5 - на Лондонській, інші компанії торгуються на паризькій, франкфуртської і стокгольмської майданчиках. Акції Сінтал і Мрії зняті з лістингу після дефолту, Agrokultura обмінялася активами з МХП, і поки на біржі не торгується.
Аграрні зростання
Капіталізація українських публічних агрохолдингів з початку року збільшилася на 6%, говориться в матеріалах інвестиційної компанії Eavex Capital, підготовлених дляЛІГА.net. При цьому за рік вони подорожчали на 12,6% - до $ 2,61 млрд. У мінусі толькоМіроновскій хлібопродукт Юрія Косюка і компанія Agrogeneration, яка два роки тому об'єдналася з Harmelia і управляється міжнародним інвестфондом SigmaBleyzer.
Аграрії не змогли перекрити загальний спад - з 24 березня 2015 року українські публічні компанії подешевшали на 2,18%.
Негативну динаміку акцій МХП аналітик Eavex Capital Іван Дзвінка пояснює волатильністю гривні в наприкінці 2015-го - початку 2016- го років. "Затвердження хороших дивідендів в середині березня ($ 0,75 на акцію з прибутковістю 9%) не змогло компенсувати скорочення експортних продажів в 2015 році", - говорить він. Масштабні плани по розширенню Вінницького птахокомплексу в поточному році також негативно вплинули на вартість паперів компанії. Всьому виною зниження купівельної спроможності українців і падіння обсягів експорту української курятини. "Каталізатором зростання вартості акцій може стати недавнє оголошення про створення спільного м'ясопереробного підприємства МХП в з подальшим продажем продукції в ЄС", - говорить Дзвінка.
Аналітик Adamant Capital Інна Звягінцева додає, що рівень боргового навантаження МХП залишався досить низьким, що говорить про можливість зростання капіталізації компанії. За її словами, через зміни податкового законодавства компанія втратить в 2016 році близько 60% відшкодування ПДВ, але ці втрати повинні компенсуватися зростанням цін на м'ясо і зерно.
При цьому стримані прогнози дає аналітик Concorde Capital Роман Тополюк. "У 2016 році компанія очікує близько $ 400-420 млн EBITDA. Такі прогнози - менше, ніж очікує ринок, що безпосередньо позначиться на інтересі до її паперів", - говорить він.
У минулому році компанія AvangardCo Олега Бахматюка опинилася на межі дефолту. З кінця жовтня їй вдалося частково компенсувати падіння домовленістю про реструктуризацію євробондів. На вартості акцій також позитивно позначилися фінрезультати третього кварталу 2015 року. У липні-вересні 2015 року AvangardCo отримав $ 1,08 млн чистого прибутку проти $ 47,58 млн чистого збитку за аналогічний період 2014 го. За словами Дзвінки, на початку 2016 року акції компанії знову піддалися тиску "ведмедів" в зв'язку з зупинкою експорту яєць до Іраку і Ізраїль - на ці країни припадало 95% всього експорту. Інна Звягінцева додає, що компанія відчувала і продовжує зазнавати труднощів з ліквідністю, тому умови реструктуризації AvangardCo були більш жорсткими, ніж у більшості українських компаній.
Решта компаній показали позитивну динаміку. Найбільше подорожчали з початку року акції Агротону Юрія Журавльова, Індустріальної молочній компанії Олександра Петрова, Кернела Андрія Веревського і Астарти Віктора Іванчика. Такий результат пов'язаний зі зміною системи оподаткування АПК України з січня 2016 року, вважає гендиректор асоціації Український клуб аграрного бізнесу Тарас Висоцький, "Позитивний вплив на капіталізацію компаній і підвищення їх рейтингів надав повернення ПДВ при експорті зернових і олійних культур", - запевняє він.
За підсумками жовтня-грудня Кернел отримав рекордний прибуток - $ 118 млн. Старший аналітик інвесткомпанії Арт-Капітал Андрій Патіота прогнозує, чтоцена акції Кернел буде змінюватися (дорожчати або дешевшати) не більше ніж на 15% від поточної ціни, тому рекомендує інвесторам поки притримати папери.
Акції Астарти подорожчали внаслідок зростання цін на цукор, а також на тлі початку співпраці Астарти з Китаєм, вважає Дзвінка. У березні компанія почала прямі поставки власних зернових на ринок Піднебесної.
Овостар Юніон Бориса Бєлікова подорожчав через високі ціни на яйця в кінці 2015 - початку 2016 років і зростання експорту. Крім того, аналітики констатують, що за підсумками четвертого кварталу 2015 року компанія показала найвищі фінрезультати в своїй історії.
У 2015 році Мілкіленд Анатолія Юркевича, Агротон Юрія Журавльова, KSG Agro Сергія Касьянова оголосили технічні дефолти. З початку року їм вдалося збільшити свою капіталізацію завдяки прогресу в переговорах про реструктуризацію. Нагадаємо, KSG Agro в рахунок боргу передав кредиторам частину своїх активів, Мілкіленд сподівається завершити переговори в квітні, а бондхолдери Агротону, що оголосив дефолт ще в 2013 році, поступово отримують свої виплати на обумовлених раніше умовах.
Промпод'ем
У видобувному секторі ситуація не настільки райдужна - більшість компаній здали свої позиції. Хоча і тут з початку року спостерігається зростання майже на 15%.
Найбільший вплив на загальний результат робить залізорудна компанія FerrexpoКонстантіна Жеваго. У минулому році її акції впали вдвічі, але з початку поточного року зросли в ціні майже на 30%. Падіння котирувань в березні минулого року відбулося через падіння цін на руду і низького прогресу в реструктуризації банківських кредитів, відзначає Дзвінка. Але на початку року руда знову пішла вгору, а девальвація гривні дозволила компанії зберегти витрати на низькому рівні. Це відбилося на котируваннях Ferrexpo. На зростання також вплинули сильніші, ніж очікувалося фінрезультати за підсумками 2015 року, каже Дзвінка.
Інна Звягінцева погоджується з колегою: "У другому півріччі 2015 року компанія змогла реабілітуватися в очах інвесторів і показала несподівано сильні операційні результати".
Що стосується JKX та Regal Petroleum, які втратили 13% і 14% вартості з початку року, то така динаміка, за словами Дзвінки, пов'язана переважно зі зниженням цін на нафту.
На низькому старті
Опитані ЛІГА.net аналітики впевнені, що потенціал для відновлення вартості українських публічних компаній величезний. "Прогноз по аграрним компаніям в цілому позитивний, - каже Звягінцева. - З 2016-му вони повинні поліпшити свої фінпоказники завдяки зростанню цін на продукцію". У промисловості спрогнозувати ситуацію складніше. "У лютому майже всі галузі промисловості росли, але поки незрозуміло, наскільки це зростання буде стабільним", - говорить вона.
Як зазначає партнер відділу аудиторських послуг KMPG в Україні Олександр Гаврилюк, подальше рівень капіталізації українських агрокомпаній буде залежати від економічної стабілізації, зменшення процентних ставок по кредитах і вартості кредитів для українських компаній.
Аналогічної думки дотримується і Іван Дзвінка. "Якщо обійдеться без перевиборів, а економіка потроху продовжить виходити з ями, курс залишатиметься стабільним, а ціни на основні експортні товари з України (метал, руда, зерно) не підуть вниз, можемо очікувати поступальний рух акцій вгору", - вважає аналітик.
ЛIГАБiзнесIнформ
інформаційне агентство