Основним принципом банківського сектора єврозони з 1 серпня буде: "Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих!"
Банківський колапс на Кіпрі порівняно швидко зник із заголовків новин - як виявилося, аж ніяк не безслідно. Наприкінці червня-початку липня об'єднана Європа прийняла нові правила реструктуризації проблемних банків. Основним принципом банківського сектора єврозони з 1 серпня буде: "Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих!". Можна сказати, що на Кіпрі цей принцип пройшов бета-тестування.
Нагадаємо, у розпал кризи в острівній державі більшість аналітиків висловлювали припущення, що "кіпрський сценарій" стане повсюдною практикою. А саме - великі вкладники банків будуть змушені жертвувати частиною своїх грошей для утримання на плаву улюбленого банку. Власне, першим про таку можливість заявив глава Єврогрупи (об'єднання міністрів фінансів країн єврозони) Йерун Дейсселблум. Ідея викликала хвилювання і несхвалення, але обговорювалася недовго, оскільки глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Маріо Драгі її спростував.
Однак це не завадило Євросоюзу (ЄС) вже через пару місяців зробити "кіпрський сценарій" обов'язковим. Тягар реструктуризації проблемних банків єврозони ляже на плечі його акціонерів і власників боргу (не першої черги), а потім, можливо, і великих вкладників, повідомляє Bloomberg.
Основним принципом банківського сектора єврозони з 1 серпня буде: "Порятунок потопаючих - справа рук самих потопаючих!"
Починаючи з 1 серпня будь-який банк Євросоюзу, якій потрібна допомога держави, першим повинен буде представити докладний план реструктуризації, який гарантує виживання цього інституту до надання допомоги. Виживаність, за задумом авторів, буде забезпечена коштами акціонерів і молодших кредиторів. В даний час, нагадаємо, фінпідтримку надають до подачі плану реструктуризації.
Розробники нового плану вважають, що він змінить на краще життя і роботу банкірів, їх клієнтів та влади єврозони. "Це призведе до більш швидкої та ефективної реструктуризації", - упевнений комісар ЄС з питань конкурентної політики Хоакін Альмунія.
За даними Reuters, цей план в цілому не має відношення до правил банківського союзу, який єврозона планує запустити лише в 2018 році. Участь вкладників у порятунку свого банку - в їх числі. Однак привід хвилюватися у них є вже зараз. Європа не уточнює, що робити, якщо коштів акціонерів і кредиторів другої черги виявиться мало.
Друге нововведення - пряма рекапіталізація банків за допомогою особливого фонду. За даннимDeutsche Welle, обсяги цього фонду визначені на рівні 60 млрд. євро, Bloomberg вказує цифру в 55 млрд. Ці кошти надасть основний європейський стабфонд - Європейський стабілізаційний механізм (European Stability Mechanism). Вони будуть призначені виключно тим фінустановам, до порятунку яких не можна залучити приватний капітал. За словами міністра фінансів Німеччини Вольфганга Шойбле, фонд прямої рекапіталізації стане останньою інстанцією порятунку таких банків. Та й доступ до фонду отримають лише банки тих країн, які готові до проведення реформ, уточнює канцлер ФРН Ангела Меркель.
Починаючи з 1 серпня будь-який банк Євросоюзу, якій потрібна допомога держави, першим повинен буде представити докладний план реструктуризації
Нарешті, третя новинка - законодавче обмеження зарплат топ-менеджменту банків, яким вже надавали фінансову підтримку і які все ще залишаються під контролем держави. За даними Financial Times, це правило торкнеться в першу чергу керівництва британських Royal Bank of Scotland і Lloyds. У ряді німецьких банків подібні обмеження вже введено.
Відтепер грошова компенсація співробітників старшого керуючого ланки складе не більше 15 зарплат від середнього рівня зарплат по країні або не більше 10 зарплат рядових співробітників в конкретному банку. Бонуси для керівників будуть обмежені в межах їх двомісячних зарплат.
Обмеження за грошовими виплатами будуть діяти доти, поки банк не реалізує план реструктуризації активів або не поверне кошти державі, які були виділені для його підтримки, зазначає видання.
Зазначимо, Європейська банківська адміністрація (European Banking Authority) нарахувала понад 3 тисячі банківських співробітників ЄС, які за підсумками 2011 року заробили більше 1 млн. євро (близько $ 1,3 млн.).
За підсумками 2011 року 3 тисячі банківських співробітників ЄС заробили понад 1 млн. євро (близько $ 1,3 млн.)
І, якби не плюралізм думок, банківський сектор Європи чекало б і четверте нововведення - єдиний наддержавний орган, який приймає рішення про ліквідацію того чи іншого банку. The Wall Street Journal відзначає, що ідея його створення з'явилася у Єврокомісії (ЄК). Зокрема, ЄК запропонувала ввести можливість закривати або проводити реструктуризацію будь-якого з шести тисяч банків, діючих в єврозоні. Керувати такою структурою повинні представники держав єврозони, самої Єврокомісії і Європейського центрального банку.
Ця думка рішуче не сподобалася Німеччини. Зазначимо, протягом кризи з вуст німецьких властей слова "єдність" і "інтеграція" чулися майже так само часто, як слова "дисципліна" і "економія". Мабуть, контроль ЄК над шістьма тисячами банків єврозони здався Німеччини зайвим. "Єврокомісія кілька перевищила свої повноваження", - зауважив представник німецького уряду Штефен Зайберт. Влада ФРН вказали на раннє рішення саміту ЄС, згідно з яким управління процесом банкрутства національних банків покладається на уряди відповідних країн.
Крім того, в майбутньому Старий Світ утворює банківський союз, наглядачем над яким призначений ЄЦБ. І, судячи з того, як ЄС обговорювала створення банківського стабфонду, на шляху до цього союзу ще чимало прикрих перешкод.
ЛIГАБiзнесIнформ
Інформаційне агентство