Керуючий директор ЄБРР про складну ситуацію в економіці України
Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) подав президентові Віктору Януковичу рекомендації по екстреному поліпшення бізнес-клімату в країні. Інакше, попереджають у банку, інвестиції в економіку України почнуть швидко скорочуватися. Про цих рекомендаціях, перспективи розвитку української економіки та її основних проблемах спеціальному кореспондентові "Комерсант" ЮРІЮ ПАНЧЕНКО розповів керуючий директор ЄБРР по регіону Туреччини, Східної Європи, Кавказу та Центральної Азії Олів'є Декамп.
- Україна показує одні з найгірших темпів зростання ВВП серед країн регіону присутності ЄБРР і досі не вийшла на докризовий рівень. Чим це пояснюється?
- Шлях виходу української економіки з кризи був тернистим. Не варто забувати, що Україна дуже залежна від експорту сировинних компонентів, в першу чергу - металургійної продукції, світовий спад попиту на яку ми зараз спостерігаємо. На темпи зростання української економіки впливає також криза єврозони - країни, які мають значні торговельні контакти з ЄС, постраждали більше за інших. У цьому зв'язку слід зазначити, що ситуація в Україні не унікальна - подібні процеси відбуваються і в країнах єврозони. Крім того, ми спостерігаємо циклічний розвиток економіки. Враховуючи, що в 2012 році в Україні проводилися вибори, реформи були припинені. Тому на 2013 рік ми закладаємо дуже невелике зростання української економіки - 1%, але розраховуємо, що поступова стабілізація в єврозоні буде мати позитивний вплив на Україну вже в другій половині року. У зв'язку з цим ми очікуємо прискорення зростання української економіки з 2014 року.
- Президент ЄБРР заявив про різке погіршення інвестиційного клімату в Україні в останні місяці. Що мається на увазі?
- Ми завжди говорили про взаємозв'язок зростання економіки і хорошого інвестиційного клімату. Інвестори переглядають своє ставлення до нових для себе ринків, особливо якщо це країни, що розвиваються. В даному випадку ЄБРР являє собою міст між інвесторами та українською владою. Ми працюємо в Україні вже давно і постійно отримуємо сигнали від наших клієнтів про складнощі, з якими вони стикаються, реалізуючи свої проекти. Це пов'язано і з невиконанням законів органами влади, і з виборчим підходом до контролю над бізнесом, і з багатьма іншими. У 2012 році ці сигнали настільки почастішали, що ми побачили: багато наших партнерів вже просто не здатні працювати в нинішніх умовах. І ми не могли не втрутитися. Нинішній візит президента ЄБРР хороший тим, що в Україні нещодавно було призначено новий уряд, тому у нас більше надій, що наші рекомендації будуть почуті.
- Які конкретні кроки ЄБРР пропонує владі для поліпшення ситуації інвестиційної ситуації?
- Уряд повинен прислухатися до вітчизняним і зарубіжним інвесторам, що працюють в Україні. Необхідно провести опитування компаній і за допомогою анкетування виявити 5-10 найгостріших проблем, що заважають бізнесу розвиватися. Після цього спеціальна робоча група за участю представників влади, бізнесу та міжнародних фінансових організацій має визначити порядок вирішення цих проблем. Щоб робота групи була успішною, сторонам потрібно підписати меморандум про взаєморозуміння з чітко прописаними часовими рамками виконання цих заходів - в цьому випадку бізнес буде їй довіряти.
- Ще одна ініціатива - створення інституту бізнес-омбудсмена для вирішення спорів, що виникають між бізнесом та органами влади. Це повинен бути рівновіддалений орган, який користується у них повагою. До омбудсмена зможуть звертатися всі інвестори, як національні, так і іноземні. Найголовніше - змінити характер взаємин між владою і бізнесом. Радує, що президент Віктор Янукович зацікавився пропозиціями, попросивши підготувати їх для подальшої роботи.
- Давати рекомендації входить в обов'язки банку?
- ЄБРР традиційно бере участь у радах інвесторів або бізнес-радах при президентах або главах урядів в тих країнах, де ми активно працюємо. Чи подавали ми рекомендації безпосередньо президенту - так. Однак сама форма подачі цих рад, так би мовити, їх жорсткість, мабуть, є прецедентом для банку. Нинішня ситуація вимагає жорстких рішень. Досвід Росії показав, що інститут бізнес-омбудсмена, до створення якого ми причетні, працює в цій країні досить успішно, в чому ми могли самі переконатися.
- Чи є інший позитивний досвід, крім РФ?
- Мабуть, ні, але успіх цього інституту в Росії - а там він показав позитивні результати в досить стислі терміни - дозволив нам екстраполювати ситуацію на Україну, давши таку рекомендацію. Прийняття всіх необхідних законодавчих змін, а головне - їх імплементація, займає багато часу. Ми це розуміємо, але владі необхідно вже зараз подати сигнал бізнесу, що йому готові йти назустріч.
- Уряд запропонував ЄБРР кредитувати програму безпеки атомних електростанцій і будівництва метрополітену в Харкові. Чи можлива зміна пропорції кредитів ЄБРР на користь державних?
- Оптимальне співвідношення кредитів - 65/35 на користь приватних компаній. Кожен рік ми намагаємося дотримуватися цю пропорцію. Тому для нас важливий хороший бізнес-клімат в Україні, який дозволяє залучити більше заявок на кредитування від приватного бізнесу. Державі ми допомагаємо великими кредитами на стратегічні цілі. У таких проектів тривалий термін підготовки. Кредити ж приватному бізнесу видаються набагато швидше. Це дозволяє нам уникати надмірної концентрації на держпроекти в конкретний рік і при необхідності переносити підписання проектів у держсекторі на наступний період. Ми воліємо також кредитувати державні проекти не самостійно, а в партнерстві з іншими фінансовими інститутами, наприклад Європейським інвестиційним банком. Крім того, програми, які ви назвали, дійсно цікавлять банк, але остаточне рішення про наше згодою їх кредитувати ще не прийнято.
- Ви оголосили про новий напрямок - підтримці муніципальних властей. Які міста можуть бути вашими позичальниками і на які цілі будуть видаватися кошти?
- Ми підготували гарний портфель муніципальних проектів в 15 різних містах. Їх сумарна оцінна вартість становить 100-130 млн євро. Це позикові кошти на проекти в сфері енергоеффеківності, зокрема на модернізацію систем опалення та водопостачання. Ми намагаємося видавати кредити не під держгарантії, щоб привчати муніципалітети до більшої фінансової відповідальності і самостійності. При цьому нашими позичальниками можуть бути не тільки великі міста.
- Чи можна сказати, що після кризи стало набагато складніше знайти надійного позичальника серед приватних компаній?
- Безумовно, криза відбилася на роботі бізнесу. Якщо раніше компанії залучали кредити на розвиток і збільшення ринкової частки, то зараз беруть кошти на покриття поточних витрат. Набагато складніше стало залучати кредити малому і середньому бізнесу. Саме тому ми фінансуємо банки для кредитування ними бізнесу. Ці програми будуть продовжуватися.
- Наскільки важлива для ЄБРР робота України з Міжнародним валютним фондом?
- Макроекономічна стабільність в країні має серйозне значення для бізнесу. Вона дозволяє з більшою впевненістю дивитися в майбутнє. Саме тому ми вітаємо відновлення переговорів України і МВФ. Кредитна програма фонду дозволить стабілізувати ситуацію в країні, що позитивно відіб'ється на планах інвесторів на українському ринку.
Інтерв'ю взяв Юрій Панченко