Змінити мову
  • English
Інвестиційний огляд

 

Міністерство доходів і зборів намагається в екстреному порядку виправити помилки, допущені при зміні системи оподаткування операцій на фондовому ринку. Проект закону, яким володіє "Комерсант", передбачає низку нововведень, серед яких заборона на віднесення до інвестиційних витрат витрати на утримання торговців цінними паперами. Нарікань до документа з боку учасників ринку багато, але в попередні рази критика ринку не утримувала владу від податкових змін.

У розпорядженні "Комерсант" опинився проект змін до Податкового кодексу щодо оподаткування цінних паперів, розроблений в Міністерстві доходів і зборів. Документ, який з початку тижня обговорюється з банкірами, профільними асоціаціями та аудиторськими компаніями, покликаний почати обкладати інвестиційні сертифікати акцизом, який з початку року застосовується до акціями, облігаціями та деривативами. За даними Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР), в 2012 році обсяг біржових торгів інвестсертифікатами майже досяг 4 млрд грн. Не платитимуть акциз, як і колись, лише з сертифікатів фондів операцій з нерухомістю та держпаперів.

Нова система оподаткування запропонована для облігацій. У Податковому кодексі будуть прописані терміни "дисконт", "премія" і "амортизаційна собівартість фінансового активу", що повинне буде привести до зростання податкових зобов'язань. Наприклад, емітент продає облігації з дисконтом в 40% від номінальної вартості, а через два роки викуповує їх за номіналом. Зараз від'ємна різниця між ціною первинного розміщення та номіналу включається в збиток, а з прийняттям закону буде щоквартально амортизуватися рівними частинами.

Позитивний фінансовий результат від операцій з якими цінними паперами запропоновано не включати в загальні доходи компанії. Він буде враховуватися окремо зі сплатою всього 10%, тоді як звичайна ставка податку на прибуток залишається 19%. Фактично це не дасть можливості торговцям цінними паперами відносити на валові витрати, що зменшують базу оподаткування, витрати, пов'язані із здійсненням своєї інвестиційної діяльності, - від оренди офісу до виплати зарплати співробітникам компанії. "Дана законодавча ініціатива призведе до неможливості використовувати від'ємне значення об'єкта оподаткування з податку на прибуток для зниження рівня податкового навантаження банків", - говориться у висновках одного з аудиторів, що вивчав документ.

Провідний інспектор департаменту податкового контролю Державної податкової служби Сергій Мальований, який розробив проект закону, вважає вірним саме такий підхід до оподаткування. "Є витрати на купівлю цінних паперів, і є дохід від їх продажу. А в результат закладаєш інші витрати. Тому ми пропонуємо зробити їм податок не 19%, а нижче - 10%. Зрештою, вони можуть отримувати й інші доходи, наприклад від депозитів ", - зазначив він.

Боротися податківці хочуть і з "сміттєвими" паперами. До валових витрат запропоновано більше не включати витрати, понесені в результаті придбання цінних паперів, які мають ознаки фіктивності. При цьому до валових витрат не потраплятимуть витрати на купівлю цінних паперів лише в тому випадку, якщо операція проведена вже після того, як НКЦБФР визнала паперу фіктивними. "Це суб'єктивний підхід. Папери компанії можуть бути визнані фіктивними, якщо емітент не звітує. Через місяць емітент відзвітує перед комісією, а права враховувати у валові витрати ти вже позбувся", - вважає директор КУА "Фінекс-Капітал" Ігор Когут.

Цим же документом чітко прописується, які ставки акцизу застосовуються до цінних паперів, якими торгують на біржах (див. учорашній "Комерсант"). "Це спроба швидко виправити всі помилки, допущені при прийнятті минулих змін. Зараз багато питань, на які відповісти без змін законодавства просто неможливо", - пояснив актуальність документа директор з регулювання ринків асоціації "Фондове партнерство" Сергій Москвін. Зауважень до документа з боку учасників фондового ринку багато, тому більша його частина буде коригуватися, вважає голова ради "Українські фондові торговці" Сергій Антонов. "Кінцева редакція законопроекту буде мати зовсім інший вигляд", - пообіцяв він. Втім, попередні документи відносно регулювання фондового ринку парламент приймав незважаючи на протести торговців цінними паперами.

 

Микола Максимчук

http://www.kommersant.ua/doc/2117487

Всі статті