Як повідомляє «Комерсант-Україна» в публікації «Нацкомфінпослуг оцінить репутаційний капітал», тим, хто має намір купити пакет акцій або збільшити частку в страховій, лізинговій, факторинговій або фінансовій компанії, доведеться отримувати згоду Нацкомфінпослуг. Регулятор буде оцінювати не тільки фінансові показники потенційних покупців і їх власників, але і ділову репутацію інвестора. При цьому у виході на ринок можуть відмовити тим гравцям, які можуть нести загрозу конкуренції. Учасники ринку вважають ці вимоги нормальними, хоча все залежить від репутації чиновників, які будуть приймати такі рішення.
Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері ринків фінансових послуг, розробила проект «Порядку погодження набуття або збільшення істотної участі у фінансовій установі». Купівля з метою перевищення загальної частки фізособи або юрособи більше 10%, 25%, 50% або 75% (істотну участь) буде узгоджуватися з регулятором, оскільки така вимога закладена в п. 1, 22 ч. 1 ст. 28 закону «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». Він набув чинності ще в початку 2012 року.
Згідно з документом, потенційний покупець повинен буде подати в комісію заяву, установчі документи, інформацію про ділову репутацію, аудиторський звіт, а також дозвіл Антимонопольного комітету. Покупці-нерезиденти (юрособи) повинні будуть розкрити своїх кінцевих власників - схематично зобразити структуру власності. Фізичні особи будуть надавати довідку з Державної податкової служби. Вимоги висуваються до фінансових показників покупця: коефіцієнт загальної ліквідності не менше 1; фінансового левериджу - не більше 0,25; розмір власних коштів - не менше розміру заявленої істотної участі; коефіцієнт рентабельності власного капіталу - більше 0.
Вивчивши всю цю інформацію, Нацкомфінпослуг протягом місяця повинна схвалити чи відхилити заявку на покупку частки. При цьому рішення комісії дійсно протягом усього трьох місяців, через які може знадобитися новий дозвіл, якщо угода не відбулася. У придбанні істотної участі може бути відмовлено, якщо подано неповний пакет документів, у заявника немає коштів на покупку, у нього не погашена або не знята судимість. Також не зможе купити акції страхової, лізингової, факторингової або фінансової компанії фізособа, яка була звільнена на підставі п. 2, 3, 4, 6, 7 ч. 2 ст. 40, ст. 41 Кодексу законів про працю України. До них відносяться прогули (у тому числі відсутність на роботі більше трьох годин протягом робочого дня), поява на роботі в стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп'яніння. У разі відмови покупець може подати документи після усунення порушень.
Представники страхових компаній, найбільшого з сегментів небанківського фінансового ринку, підтримують ініціативу регулятора. «Страховий ринок одним з останніх переходить до норм, які вже давно працюють у банківському секторі та на фондовому ринку. В цьому немає нічого поганого. Якщо з'ясується походження капіталу і кінцевий власник компанії, страховому ринку це піде на користь», - зазначає президент Ліги страхових організацій Наталя Гудима. «Україна йде по шляху впровадження Solvency II. Необхідність погоджувати з регулятором збільшення частки в компанії - це один із кроків. Ця ж вимога прописано в проекті закону «Про страхування», який готується до другого читання", - говорить генеральний директор Української федерації страхування Галина Третьякова.
Втім, спірні моменти в документі все ж є. Серед причин відмови регулятора в узгодженні угоди буде наступний пункт: «Придбання або збільшення істотної участі заявника у фінансовій установі загрожуватиме інтересам вкладників та / або іншим кредиторам такої фінансової установи, розвиткові конкурентного середовища».
Фактично після того як Нацкомфінпослуг отримає від Антимонопольного комітету дозвіл для потенційного інвестора на концентрацію, оскільки вона не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарному ринку, регулятор зможе відхиляти угоду на тій лише підставі, що вважає її такою, яка заважає «розвитку конкурентного середовища». «Ми узгодили з регулятором всі пункти документа, зауважень у нас немає. Складно сказати, будуть зловживання чи ні. Напевно, починати потрібно з того, що в комісії повинні працювати люди, репутація яких не буде викликати в учасників ринку ніяких сумнівів», - відзначає пані Третьякова.