В українських банках населення розмітає золоті злитки: попит зростає, слідом за ним і ціни
За два місяці осені - вересень і жовтень - українські банки продали стільки ж золота і срібла, скільки за все перше півріччя. У 2012 році банкіри планують наростити продажі дорогоцінних металів на 10%, а золота - на 20% -30% рік до року.
З початку третього кварталу в усьому світі відзначається ажіотаж на ринку дорогоцінних металів. Тренди вітчизняного ринку повністю відповідають світовим. Навіть незважаючи на те, що все більше ювелірних компаній відмовляються купувати благородні метали в злитках (їм вигідніше купувати золото у населення або в ломбардах за ціною брухту), українські банкіри збільшили продажі дорогоцінних металів в двократному розмірі.
Своїм клієнтам банки пропонують злитки дорогоцінних металів від 1 грама до 1000 грам. У населення найбільшою популярністю користуються злитки номіналом в 1-20 грам, зважаючи на цінову доступність. Хоча з точки зору мінімізації витрат при фінансових вкладеннях, з урахуванням спреду, вигідніше набувати злитки вагою в 100 грам, що і роблять великі інвестори.
Більшість українських інвесторів роблять вкладення в першу чергу в золото, потім - у срібло і платину. Підвищений попит на благородні метали був викликаний різким підвищенням цін на них на світових ринках, на фоні погіршуваних макроекономічних умов в єврозоні та девальваційних очікувань щодо гривні.
Вартість золота на світових ринках за вересень-жовтень зросла до середнього значення в $ 1745 за троїсту унцію (збільшилася на 4%). Вартість благородного металу пробила в перші дні жовтня найвищий за останні 11 місяців ціновий рівень в $ 1791 за троїсту унцію. Втім, наростаюча динаміка була відзначена ще в середині літа - за цей період (липень-жовтень) ціни на золото виросли в середньому на 8,5% (з $ 1650 за унцію).
Ціна на срібло виросла з $ 31 до $ 33 за унцію (на 5% з вересня, понад 6% - з липня), досягнувши пікових значень в районі $ 35 за унцію. На світовому ринку платини тренд був також зростаючим - ціна зросла з $ 1540 до $ 1650 за унцію (на 8%), з піковими значеннями в районі $ 1710.
В Україні за аналогічний період 1 грам золота в 100 грамовому злитку подорожчав на 6,5% (до 475 грн. / гр.), срібла - на 5%, платини - на 7%.
В якості основних причин, що сприяють зміні котирувань на дорогоцінний метал восени поточного року, експерти називають загальну нервозність інвесторів на тлі світової рецесії, а також третій раунд так званого кількісного пом'якшення ФРС США (емісія долара). Ринки очікують подальшої інфляції основних світових валют. "Останнім часом на світових ринках з'явилася велика маса грошей, отриманих під невисокий відсоток. Це значно знизило ставки за всіма борговими інструментами, тому інвестори стали шукати інші способи збереження своїх заощаджень, що і призвело до зростання вартості дорогоцінних металів", - говорить керуючий активами КУА "Драгон Есет Менеджмент" Олексій Соболєв.
Багато експертів поки остерігаються називати конкретні ціни, яких може досягти золото в четвертому кварталі, і попереджають, що шлях жовтого металу до нових вершин буде звивистим. Основні фактори, які надаватимуть підтримку металам - це нові стимулюючі заходи з боку ФРС США та ЄЦБ, очікування поступового загасання боргової кризи в єврозоні та відновлення світової промисловості. З іншого боку тиск на ринок дорогоцінних металів будуть надавати нові правила торгівлі ф'ючерсами на метали в США.
Більшість прогнозів зводиться до того, що ціни на золото в четвертому кварталі 2012 року і першому півріччі 2013 року будуть коливатися в діапазоні $ 1800-2200 за тр. ун., тобто виростуть на 3,3-6,1%. Срібло підніметься в ціні на 9,2% до $ 36 за унцію, а платина - на 5% до $ 1576 за унцію.
Директор департаменту роздрібного бізнесу Правекс-Банку Семен Бабаєв вважає, що долар буде створювати жовтому металу серйозну конкуренцію, так що його злети будуть змінюватися падіннями. Втім, для збереження своїх вкладів у вітчизняних інвесторів зараз не так багато опцій, а загальні девальваційні настрої українців (і не тільки українців - девальваційні очікування характерні сьогодні для більшості країн) теж посприяють довгостроковим інвестиціям в банківські метали.
Ще один тренд. Останнім часом вітчизняні інвестори, в тому числі і населення, все частіше відмовляються зберігати куплені метали "на руках", і зберігають їх на металевих депозитах із прибутковістю в 1-3% річних. За даними банкірів, в даний час близько 60% придбаних зливків осідає на металевих рахунках українських банків. У банківській системі зараз розміщено приблизно 10 тонн віртуального золота.
ЛIГАБiзнесIнформ
Інформаційне агентство