Джерело www.liga.net
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко у своїй статті пояснює, що принесе українцям емісія долара.
Минулого тижня глава ФРС США Бен Бернанке оголосив про намір провести чергову емісію - він заявив про намір розпочати третій раунд програми з викупу активів (QE3). На цей раз - на $ 40 млрд. І це тільки початок.
Рішення ФРС США про QE3 хоча і було очікуваним, але викликало на світовому фінансовому ринку масу дискусій. Кількість критичних коментарів зашкалювала. Аналітики обговорюють, в основному, проблеми американської економіки. Однак ці події позначаться не тільки на США, але і на нашій економіці і перш за все на українському валютному ринку.
Ціна питання
Суть QE3 дуже проста. ФРС, починаючи з поточного місяця, буде викуповувати боргові зобов'язання, які були випущені для реструктуризації проблемних іпотечних кредитів. Зараз ці боргові папери знаходяться у власності американських банків і фінансових інститутів. В результаті цієї операції ФРС фактично буде здійснювати емісію доларів і тим самим насичувати економіку країни, а заодно й усього світу своїми грошовими одиницями.
ФРС зобов'язується щомісяця викуповувати ці облігації на суму 40 млрд. дол. Але дана сума може і зрости, - якщо ФРС визнає це необхідним. Як довго триватиме цей процес і скільки доларів буде надруковано - невідомо. Тому одне з найбільш захоплюючих занять зарубіжних аналітиків сьогодні - робити прогнози на цей рахунок. Найчастіше називають суму 2-3 трлн. доларів, так як під час попередніх QE була надруковано 2,3 трлн. дол. Можливо, вони мають рацію.
Економіка України - одна з найбільш доларизованих економік світу. Тому якщо німця чи поляка мало цікавлять дії ФРС США, то для українця вони мають життєво важливе значення.
Що отримають українці
Велика емісія доларів призведе до зростання доларових цін на світовому ринку. Сировинні ринки швидко відгукнулися на заяву Бернанке. Відразу після того, як стало відомо про QE3, індекс CRB BLS Spot Index, що відображає ціни на міжнародних сировинних ринках, підскочив. Так як українські експортери продають більшу частину своєї продукції за долари, для нас це означає зростання експортної виручки і, отже, зменшення дефіциту торговельного балансу. Якщо експортери будуть чесно повертати валютну виручку, приплив валюти в країну повинен збільшитися.
Далі. Близько 72% всіх зовнішніх боргів України - в доларах. Їх емісія зменшить зовнішній борг - номінально він залишиться таким же, але реальна його вартість буде нижчою. В результаті і обслуговування зовнішніх запозичень і для українського уряду, і для бізнесу буде обходитися дешевше.
Емісія доларів означає зниження ставок за борговими зобов'язаннями в США, але в кінцевому підсумку це призведе до загального зниження ставок запозичення в доларах. У результаті ставки ЛІБОР, за якими залучають кошти на міжнародних ринках, - знизяться. З урахуванням того, що рівень наших кредитно-дефолтних свопів знаходиться на рівні 672 пунктів, Кабмін зможе розміщувати єврооблігації з прибутковістю 6-7% річних, а не 9,25% як раніше.
Що втратять українці
Зростання цін в доларах США на світових ринках призведе до зростання вартості імпортних товарів. Для нас ці ціни і так високі, а тепер вони і зовсім будуть рости прискореними темпами. Не виключено, що вже в кінці цього року ми відчуємо дане подорожчання. Якраз під час передноворічних розпродажів.
У міру того, як боргові зобов'язання в доларах будуть знецінюватися на міжнародному ринку, будуть танути і валютні заощадження громадян. Ціни будуть рости швидше, ніж курс долара відносно гривні. В окремих випадках навіть ставки за доларовим кредитом не будуть перекривати зростання цін у доларах.
Минулого тижня курс євро вже виріс вище 1,3 за долар на світовому ринку, виросла і ціна золота. Не можна виключати перетікання долара в інші валюти або золото. На українському ринку може збільшитися комісія за конвертацію валют, так як учасники ринку будуть в розмір комісійних закладати валютні ризики. Цей процес може призвести до зменшення ставок за валютними депозитами, як у доларах, так і в інших валютах. Банки будуть враховувати в ставці по валютних депозитах очікувані зміни курсу на міжнародному ринку.
Журналіст агентства Bloomberg задався питанням, - до яких пір США будуть друкувати долар. І не зміг на нього відповісти, а може і злякався самого питання. Коли Україна друкує гривні, можна прорахувати, чим це закінчитися. Але коли так чинять США, наслідки передбачити неможливо.
Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру