У Нацбанку встановили новий порядок переміщення валюти через кордон України, який дозволяє фізособам-нерезидентам не показувати джерело походження коштів. У юридичних осіб також більше не будуть вимагати банківські виписки при виведенні валюти з країни. Як повідомляє «Комерсант-Україна» в публікації «Валюті відкрили кордон», експерти відзначають, що нові правила збільшать надходження в країну готівкових коштів сумнівного походження, власників яких зацікавлять високі ставки депозитів в українських банках. Однак вони також полегшать наступне виведення коштів через юридичних осіб.
З п'ятниці 31 серпня фізичні особи-нерезиденти та юридичні особи зможуть ввозити готівкову іноземну валюту в Україну без наявності документів, що підтверджують її зняття з банківських рахунків. Не знадобляться ці документи і при вивозі валюти. Про це йдеться в постанові N312, яким НБУ змінив правила переміщення готівки і банківських металів через митну територію України. Цей документ був зареєстрований в Мін'юсті 14 серпня.
Ці зміни регулятор здійснив під виглядом боротьби з готівковим обігом коштів. «Враховуючи загальносвітову тенденцію швидкого розвитку безготівкових платежів, що характеризує рівень розвитку ринкових відносин, заходи Нацбанку сьогодні спрямовані на зростання безготівкових розрахунків в Україні, - заявила начальник управління методології валютного регулювання НБУ Людмила Чепінога. - Тепер фізична особа-нерезидент має право вивозити з України готівку в сумі, що перевищує 10 тис. євро, тільки в тій кількості, яка була ним раніше ввезено та письмово задекларовано митному органу».
Вимога письмового декларування фізичними особами, як резидентами, так і нерезидентами, ввезення / вивезення сум готівкових понад 10 тис. євро існує з 2008 року. "Основне нововведення - необов'язковість пред'явлення джерела походження коштів нерезидентом при ввезенні валюти в Україну", - вважає голова правління Астра Банку Михайло Власенко. Таким чином, фізособа-нерезидент зможе ввезти в Україну навіть кошти, отримані за кордоном нелегально. Однак вона не зможе вивезти більше, ніж ввезла. Тому вивіз валюти в більшій мірі полегшується для представників підприємств. «Юридична особа зможе ввозити та вивозити з України валюту без документів, що підтверджують її зняття з рахунків банків, лише на умови письмового декларування суми в митних органах, - пояснив керуючий партнер юридичної фірми «»Лавринович і партнери» Максим Лавринович. - Ці зміни не полегшують роботу контролюючих органів при контролі ввезення валюти в Україну».
Експерти звертають увагу на те, що нововведення не випадково впроваджуються під час виборчої компанії. «Всі знають, що на вибори завжди завозиться «чорна готівка». Тепер будь-який Іван Іванович провезе у валізі будь-яку суму, - розповів один з юристів. - Наскільки це відіб'ється на обсязі тіньового ринку країни, на якому і так обертається десята частина світового обсягу готівки доларів, подивимося в найближчі місяці». При цьому якщо ввезення валюти можуть здійснювати фізособи, то в подальшому її вивіз можуть здійснювати юрособи. Ці зміни здивували банкірів, оскільки зараз НБУ перевіряє банки на предмет ввезення ними валюти в країну і обліку продажу її резидентам. У ряд установ уже були направлені зауваження.
Втім, експерти вважають, що нові правила НБУ позитивно відіб'ються на притоці валюти в країну. «Нацбанк таким чином говорить: запрошується валюта на територію України. Зміни також спростять привіз засобів гастарбайтерами, які звернуться за допомогою до фізосіб-нерезидентів, - говорить президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. - В будь-якому випадку відбувається стимулювання приватних осіб до того, щоб ввозити значні суми з країн СНД. Щоб заможні люди СНД привозили сюди більше валюти і витрачали її, а також залишали її тут на депозитах, ставки по яких вище, ніж у тій же Росії». За даними агентства Thomson Reuters, середня ставка депозитів у гривні для фізосіб в 20 найбільших банках становить 18% річних, тоді як в 10 найбільших російських банках середня максимальна ставка вкладів в російських рублях - всього 10,5%.
Менеджери українських банків з російським капіталом розповіли «Комерсанту», що на їх рахунках багато грошей російських клієнтів саме через високі ставки місцевого ринку. При цьому останнім часом основна сума отриманих від них коштів не конвертується в гривню, а розміщується на доларових або рублевих рахунках. На думку Олександра Охріменка, в цьому році значного припливу готівкової валюти не станеться, а в наступному нерезиденти можуть ввезти додатково $ 0,5 млрд.